Як друкуються книги: технологія print-on-demand

Звідки беруться книги, які ми замовляємо в інтернет-магазині? Невже гіганти книжкової онлайн-торгівлі беруть в аренду склады та величезні складські приміщення, в яких працюють сотні людей? Часто справа йде саме так, але може бути і по-іншому.

Приміром, на одному з центральних складів Amazon замість сотень людей трудяться сотні роботів, які хитромудро тасують багаторівневі стелажі, подають потрібний товар на видачу, а потім самі стають на підзарядку. Є і ще один спосіб. Журналісти одного з видань побували в друкарні «Т8 - книга на вимогу». Тут бажана книга відправляється на друк відразу ж після того, як ми натискаємо кнопку «сплатити» на сайті інтернет-магазину, і виготовляється в єдиному екземплярі за лічені хвилини.

Штучна промисловість

Технологія «одна книга - одні руки» вже багато років успішно діє на Заході, але зовсім нещодавно запрацювала в Україні. Облаштування першої в країні друкарні штучної друку почалося в 2010 році і потребувало чималих вкладень: були закуплені сучасні принтери, підібрана фарба, папір і клеї (їх сім типів, для різних видів склейки). В кінці минулого року підприємство запрацювало на постійній основі.

«Штучна друк дозволяє уникнути багатьох проблем. Відпадає необхідність у великих складах, кожна надрукована книга знаходить свого господаря, і майже нічого не йде в макулатуру. Як не парадоксально, технологія штучного друку дозволяє знизити собівартість однієї книги, - розповідає директор виробництва Сергій Болєв. - У нас зібрана колекція з більш 2500000 версток, серед яких багато іноземних видань, є репринт раритетних книг. Більша частина книг належать великим видавництвам, але більшість репринтів рідкісних і старих видань були зібрані нашими співробітниками самостійно з фондів, бібліотек і власних колекцій».

Технологія штучного друку особливо корисна любителям книг на іноземній мові. Друкарня володіє правами на друк багатьох зарубіжних книг, у тому числі підручників іноземних мов. Доставка книги з-за кордону коштує недешево, а при друку в «Т8» іноземна книга обходиться покупцеві в ту ж суму, що і українська.

Категория: