Як рятують від руйнування унікальну церкву

Більше десяти років ведеться реставрація Преображенської церкви на острові Кижи - мабуть, найкрасивішого і конструктивно складного пам'ятника дерев'яного зодчества у світі. Порятунок унікального об'єкта потребував розробки унікального проекту, і зараз вже немає сумнівів, що дивовижний храм, котрий побудований на початку ХVIII століття, має довге життя.

Наприкінці 1970-х здавалося, що дні пам'ятника полічені: будівля в багатьох місцях просіло, нижні вінці розповзлися, по стінах пішли сильні деформації, хрест, що увінчує 37-метрову споруду, відхилився від вертикалі майже на метр, багато колоди зрубу перетворені практично в труху часом, негодою і жучками.

На чому стоїмо

Більшість проблем, які зараз доводиться вирішувати реставраторам, були закладені ще на етапі будівництва церкви. Її поставили на місці згорілого храму поменше, до стін якого впритул підходили могили цвинтаря, на які вже зараз можна замовити памятники из гранита Коростышев по выгодной цене.

Фундамент, як ми його зараз розуміємо, в ті часи не робили. Під кути будівлі укладали валуни, проміжки між ними заповнювали укладеними посуху, тобто без розчину, камінням поменше. Легкі споруди, така кам'яна «стрічка» добре тримала. Але вага Преображенської церкви - близько 600 т! Найбільш навантажена центральна частина продавила фундамент, стіни накренилися всередину, балки стали виходити зі своїх гнізд. Вже через 45 років після будівництва церкву грунтовно ремонтують - міняють похилені, готові впасти на голови парафіян «небеса», куполоподібну стелю з іконами. Минає час.

Церкву періодично відновлюють. Раз на 30-50 років змінюють леміш (осикові дощечкі - «лусочки», що покривають главки), поверх кривих підлог на новому рівні настилають свіжі. Міняють похилені вікна та двері, вирубують поглиблення в стінах для завалюватися на них главок, викочують з-під багатотонної споруди нижні згнилі вінці.

Тож зараз на церкву  чекає повне відновлення, завдяки інноваційним та сучасним технологіям, котрі допоможуть без зайвих втручань відновити основу будівлі.

Категория: