Криза може прискорити розвиток факторингу

Криза змушує малий бізнес шукати нових партнерів і освоювати фінансові продукти. Зокрема, торговельні та виробничі компанії, бажаючи знизити ризики неплатежів, все більше прагнуть до співпраці з великими торговельними мережами.

Робота з торговими мережами - це престижно і вигідно. Великі ритейлери забезпечують стабільний обсяг замовлень і швидку оборотність товару. Крім того, сьогодні великі торговельні мережі можна віднести до найбільш надійним партнерам в торгівлі: ризик, що в один прекрасний день великий ритейлер розчиниться в просторі, не сплативши товар, мізерний.

Але співпраця з рітейлером передбачає ряд зобов'язань для постачальника, і часто - досить жорстких. «Зайти» в мережу під силу далеко не кожній компанії малого бізнесу. Головна умова, яку висувають торговельні мережі, - відстрочка платежів, яка може досягати чотирьох місяців. Крім того, рітейлер може зажадати від постачальника надавати певний асортимент і великий обсяг товару. Такі умови вимагають від постачальників серйозних фінансових ресурсів, і знайти їх необхідно в короткий термін.

Це загрожує компаніям малого і середнього бізнесу (МСБ) великими касовими розривами. Для малого бізнесу, у якого часто немає якісних застав для отримання кредиту, незамінним продуктом стає факторинг. Відразу після поставки товару фірма може звернутися в банк і протягом доби отримати гроші для того, щоб зафіксувати курс наступних поставок. Фінансування надається під заставу дебіторської заборгованості, яка виникла при відвантаженні товарів мережам. Фірма втрачає невеликий відсоток зі своїх грошей, але за рахунок збільшення обороту зможе компенсувати ці втрати.

Факторинг і до кризи був знайомий компаніям малого бізнесу і дозволяв їм благополучно пережити час між поставкою товару і його оплатою магазином. Сьогодні для багатьох постачальників використання факторинговой компании в розрахунках з торговельними мережами - єдиний шанс вижити, закріпитися на ринку і розвинути бізнес. Головне - вміти правильно цей інструмент застосовувати. Зараз ми бачимо, що увага до нього з боку МСБ посилилося, його відкривають для себе і компанії, які не користувалися ним раніше.

В принципі, факторинг вигідний усім сторонам процесу. Торговельні мережі розуміють, що його доступність для постачальників - це запорука наповнюваності їх полиць. Відповідно, чим стабільніше бізнес постачальників, тим більше різноманітного і якісного товару може запропонувати своїм покупцям рітейлер. До того ж торговельним мережам вигідніше працювати з невеликими компаніями, яким вони можуть диктувати умови, ніж з великою компанією, яка, прийшовши на їхнє місце, буде висувати вимоги вже самому ритейлеру.

Банки завдяки факторингу отримують в партнери великі торговельні мережі, і ця співпраця може принести користь обом сторонам, не кажучи вже про те, що ризик неплатежів з боку великого ритейлера істотно нижче, ніж маленького магазинчика. Так що факторинг, крім інших його переваг, є ще й ефективним засобом боротьби з неплатежами.

Стан ринку факторингу в кризу відображає загальні тенденції ринку кредитування. За даними Асоціації факторингових компаній, за шість місяців 2015 оборот ринку скоротився на 16% в порівнянні з першим півріччям 2014 р сегменті МСБ падіння було навіть сильнішим - близько 33%. Судячи з усього, зниження обороту - ні що інше, як наслідок посилювання вимог і до постачальників, і до дебіторів. При цьому частка оптової торгівлі в обороті ринку факторингу залишилася незмінною - близько 50%, а частка продуктів харчування навіть зросла з 20% до 31%.

У великих мережах вже до 20% постачальників користуються факторингом, і цей відсоток, на думку експертів, буде рости. Криза має підхльоснути розвиток факторингу. Рітейлери, ще не так давно досить скептично налаштовані по відношенню до нього, все частіше погоджуються на співпрацю за цією схемою, адже в їхніх інтересах заповнити торгові полиці магазину. А чим крупніше торговельна мережа, тим вище шанси у її постачальника отримати факторингове фінансування. Напрошується простий висновок: у кризу більше шансів вижити у постачальників, які співпрацюють з великими торговельними мережами, що визнають факторинг.

Думки експертів банків, фінансових та інвестиційних компаній, представлені в цій рубриці, можуть не співпадати з думкою редакції і не є офертою або рекомендацією до купівлі або продажу будь-яких активів.

Категория: