Криза на готелі та хостели закінчилася

Україна зараз не найпривабливіше місце для туристів. У більшості великих міст готелі у кращому випадку напівпорожні. На цьому тлі дивовижну динаміку показують хостели: чи не вперше з Євро-2012 власники рапортують про високий попит і підвищенні цін.

Кількість бажаючих зняти спальне місце або окрему кімнату в гостиницах Полтавы та України зростає в 2015 році. За даними президента Всеукраїнської молодіжної хостел асоціації Романа Пономаренка, зараз середня заповнюваність таких об'єктів у Києві, Львові та Одесі становить не менше 70-80%. "Це дуже хороший показник", - запевняє Пономаренко. Наприклад, у першій половині минулого року зайнято було не більше 20-25% від загальної кількості місць. "Ми були, м'яко кажучи, засмучені і не знали, що робити", - згадує він.

Керівник столичного хостела Really Central Христина Ротарь підтверджує, що заповнюваність їх об'єкта - 70%. "У деякі дні вільних місць немає взагалі. Це відбувається під час футбольних матчів, концертів або інших заходів", - розповідає вона. Співвласник львівського G Hostel Максим Гапоненко додає, що за шість місяців цього року їх послугами скористалося на 50% більше клієнтів у порівнянні з таким же періодом минулого року.

Підвищений попит спостерігається і в Одесі. За словами Романа Пономаренка, зараз заповнюваність готелів відповідає докризовому льоту 2013-го.

Несподіване зростання заповнюваності хостелів пов'язаний з декількома факторами. Один з них - це переселенці, які використовують такі об'єкти як тимчасове житло, пояснює Пономаренко. Вони знімають ліжкомісця, поки не знайдуть постійну роботу. "Зняти квартиру переселенцям все важче", - визнає координатор громадської ініціативи "Станція Харків" Юлія Піменова.

Хостели залучають і відрядних. "Вони складають до половини наших клієнтів", - підтверджує Ротарь, керуюча хостелом в Києві. І додає, що з регіонів у столицю часто приїжджають люди, які оформляють візи. З 23 червня всі потенційні одержувачі шенгену повинні раз на п'ять років здавати свої відбитки пальців і цифрові фотографії, тому в консульство необхідно з'явитися особисто.

У Львові значну частину постояльців становить європейська молодь. "До нас приїжджають туристи з ЄС", - відзначає Максим Гапоненко.

Роман Пономаренко каже, що основна конкурентна перевага хостелів - низька ціна в порівнянні з готелями. Наприклад, сьогодні зняти пристойне ліжко-місце в Києві можна за 100-150 грн на добу, а двомісну кімнату за 300-500   грн, тоді як проживання в готелі категорії 3 зірки обійдеться не дешевше 700   грн на добу. Відвідувачів не відлякує навіть зростання вартості послуг хостелів. Ціни на одне місце за останній рік зросли в середньому з 80 до 140 грн.

Ситуація в готельному сегменті не така райдужна. Виконавчий директор Асоціації зіркових готелів Дмитро Прохоров каже, що зараз середня заповнюваність столичних готелів становить 52%, тоді як за аналогічний період минулого року - 38%. Більш песимістичні дані наводить консалтингова компанія UTG. За її даними, за останній рік заповнюваність збільшилася в середньому на 3,1 процентного пункту, до 33,5%. "Готелі пропонували різні акції. Наприклад, третя ніч в подарунок, можливість безкоштовного раннього заїзду або пізнього виїзду, трансферу та ін.", - Йдеться у звіті UTG. Дмитро Прохоров відзначає, що, незважаючи на зростання заповнюваності, київські готелі не підвищили ціни на проживання в цьому році.

Перспективний ринок

Зростаюча заповнюваність хостелів приваблює інвесторів. За даними Романа Пономаренка, з початку цього року в Україні було відкрито близько 25 нових об'єктів, 16 з яких - у столиці. "Хостели відкрилися навіть у Полтаві, Вінниці та Миколаєві", - говорить він. Пов'язано це з відносно невеликим обсягом інвестицій. У відкриття такого об'єкта на 20 місць, без урахування вартості нерухомості, необхідно вкласти близько 160 000 грн, повернути які можна в строк до трьох років. Низька вартість входу на зростаючий ринок забезпечить приплив нових гравців. За даними Пономаренко, до кінця року відкриється ще не менше 15 хостелів в Києві, Харкові, Одесі та інших містах.

Категория: